Telefon: +420 774 500 551
E-mail: info@daruj-darek.cz

Jak se slaví Vánoce v Itálii?

06.12.2009

 

Vzhledem k tomu že vánoční dárky které najdete v našem e-shopu z převážné většiny pochází z Itálie, přiblížíme vám trochu, jak vůbec Italové vánoce slaví. Vánoční tradice jižní části Itálie se dost liší od vánočních tradic severní části Itálie. Na severu Itálie se 24. prosinec prakticky ignoruje, pouze silně nábožensky založené rodiny jdou na půlnoční mši a slaví narození Ježíška. Za vyvrcholení vánoc se považuje oběd 25. prosince. Dárky se rozbalují většinou před tímto obědem. Vánoce v jižní části Itálie se už dost podobají těm českým. Začínají s vánočními oslavami 24. prosince, celý den se nesmí jíst maso a po večeři se chodí do kostela na vánoční mši. Dárky se rozbalují po večeři 24. prosince.

Štědrovečerní večeře v Itálii

Co taková štědrovečerní večeře si asi nemůžete představit, pokud jste neměli to štěstí zúčastnit se osobně nějaké italské rodinné oslavy. Jestli si myslíte, že při takové večeři dostanete předkrm (antipasto), první chod (primo), hlavní chod (secondo) a dezert (dolce) s kávou, tak to sice myslíte dobře, ale musíte každý chod vynásobit nejméně 3 a to už mluvím o moderních rodinách, které začínají chápat, že čas se dá strávit i něčím zábavnějším než stáním 2 dny u plotny a že přejídání škodí. Předkrmů bývá většinou tak 6 – 10, 3 by byly opravdu málo.

Italské štědrovečerní menu

U rybí večeře se jako předkrmy podává většinou uzený losos, krevetový koktejl v růžové omáčce, mořský salát s kalamáry a krevetami, ústřice, slávky, mlži, salát z chobotnice, marinované sardinky, marinovaný losos, uzený mečoun, někdy i saláty z čerstvého humra atd. Jako první chod nemůžou chybět špagety alla marinara (s mořskými plody), rizoto s lososem nebo černé rizoto se sépiemi, plněné ravioly s rybí salsou a spousta jiných dobrot. Jako hlavní chod se podávají různé mořské ryby, většinou pečené nebo grilované, nebo u dětí oblíbená „frittura di pesce“ – smažené kroužky z kalamárů, krevetky a drobné mořské ryby. K tomu všemu samozřejmě nemůže chybět minimálně 3 druhy příloh, tradičně se podávají pečené brambory s rozmarýnem, salát z čerstvé zeleniny s olivovým olejem a vinným octem a vařená zelenina dochucená na pánvi s pálivou papričkou, česnekem a olivovým olejem. Potom následují sýry, ovoce a na závěr tu máme dezert, kávu a likér na dobré trávení.

PanettonePanettone

V žádné italské rodině určitě na vánoce nechybí několik kusů Panettone a Pandora. Panettone není žádná italská bábovka, jak tento typický vánoční italský cukrářský produkt u nás někteří prodejci nebo tvůrci receptů mylně nazývají. Panettone je Panettone a nedá se s ničím srovnávat (bábovka se řekne italsky „ciambellone“, vypadá stejně a receptury jsou hodně podobné). Bohužel do naší republiky se dováží jenom jakési jejich napodobeniny, které sice pochází z Itálie, ale v Itálii je nikde neuvidíte. Výjimkou je Panettone značky Motta, které se v Itálii běžně dostane ve všech obchodních řetězcích a které má velice slušnou kvalitu, když budeme brát v úvahu, že se jedná o průmyslový výrobek. Další průmyslová značka dobré kvality a dlouhodobé tradice je Bauli, která je více specializovaná na Pandoro. Pandoro je tvarem podobné Panettone, ale chutí je naprosto odlišné. Ať už budete kupovat Panettone nebo Pandoro u nás nebo v Itálii, doporučuji nejít pod tuto kvalitu.

Zajímavost o Panettone

Nemáme v úmyslu psát recept na Panettone, ale pokud jste milovníky této italské cukrářské speciality, měli by jste vědět, že pravé Panettone se dělá výhradně z kvalitního másla, přírodních kvasnic (kvasinky vzniklé přirozenou cestou ze směsi vody a mouky) a že kyne 30 hodin.

Italské vánoční cukroví

Tradiční italské vánoční cukroví se dost mění kraj od kraje. Mezi nejznámější typy patří bezesporu ricciarelli, panforte, cantuccini, amaretti a cukroví z lineckého těsta hodně podobné tomu českému.

Italský vánoční oběd

Vánoční menu typické pro oběd 25. prosince raději už rozepisovat nebudu, mohlo by vám být těžko od žaludku. Pokud jste nabyli dojmu, že italské vánoce jsou hlavně o jídle, tak nejste daleko od pravdy. Měla jsem tu čest vyslechnout komentáře Italů, kteří se zúčastnili české oslavy Silvestra a smáli se sami sobě, protože nedokázali zpočátku pochopit, proč jim naservírovali kávu ihned po předkrmu.

Kdo nosí v Itálii vánoční dárky

Dárky italským dětem nenosí Ježíšek, ale Babbo Natale, který se podobá našemu Mikuláši. Babbo Natale žije ve Finsku a rozváží dětem dárky na saních tažených severskými soby.více aktualit ...